Zdravé sacharidy: kde je najít, a které jsou špatné?

Věděli jste, že sacharidy jsou největším zdrojem energie a je na nich závislý například mozek? Sacharidy můžeme rozdělit do dvou skupin na jednoduché a komplexní. Kde nalezneme sacharidy jednoduché a kde komplexní? Které omezovat a které zdraví podporují?


Vyvarovat byste se měli jednoduchým cukrům, které se nachází například v čokoládě, sušenkách, bonbonech, lízátkách či v ovoci. Ano, i v ovoci. Velmi často se setkávám s klienty, kteří sní během dne klidně i více jak 0,5kg ovoce a dlouhodobě nemohou zhubnout. Denní doporučená dávka ovoce se pohybuje kolem 200g za den. Rozhodně ovoce ze svého jídelníčku nevyřazujte, protože obsahuje nezbytné látky pro správný vývoj organismu a chrání tělo před celou řadou zákeřných onemocnění. Nadbytek jednoduchých sacharidů zvyšuje riziko nadváhy, obezity, cukrovky, budou vás trápit neustále chutě, nedojedení.


Převládat by v našem jídelníčku měly sacharidy komplexní. Komplexní sacharidy naleznete pro představu v luštěninách či v pečivu. Výhodou je, že po nich nebudete mít brzy hlad. Pozor si dejte na umělá sladidla, která jsou rovněž energetická a mají dle studií nepříznivý dopad na zdraví.


A co bílý a hnědý cukr nebo med? Jaký je mezi nimi rozdíl? Mezi lidmi panuje názor, že po hnědém cukru a medu se přibírá méně, je to jeden z hlavních mýtů. Pravda je taková, že přiberete stejně, ať už se jedná o med, bílý nebo hnědý cukr. Rozdíl je v tom, že v hnědém cukru naleznete o něco více minerálních látek, u medu to jsou biologicky aktivní látky, které pozitivně ovlivňují zdraví.


Doporučení na závěr? Čtěte etikety. Při obecném omezování sacharidů v potravě dochází postupně k problémům v oblasti psychiky, k únavě, k vypadávání vlasů, chutím, hladu, vyčerpání či ke ztrátě energie. Proto se zaměřte prioritně na to, jaké sacharidy ve vašem jídelníčku převažují, přizpůsobte množství vašemu zdravotnímu stavu, věku, pohlaví, fyzické, psychické zátěži a upřednostněte kvalitnější variantu. Budete se cítit psychicky v pohodě a získáte nezbytnou energii pro výkon každodenních povinností.


Pokud vás zajímá, jak upevnit zdraví prostřednictvím stravy, získejte ještě dnes ZDARMA rozšířenou hodnotu tohoto článku a to přímo vytoužený výsledek v praxi, díky němuž se změny ve vašem životě začnou dít okamžitě od prvního dne.

Začněte dnes, abyste již zítra na sobě mohli vidět svoje první výsledky se zaslouženými úspěchy - klikněte zde


5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše