Slané mňamky pro chvíle pohody nejen s přáteli

Aktualizováno: 4. 6. 2021


Sýrové mňamky


Jsem milovnice slaného. Možná to máte stejně. Od mala jsem byla zvyklá solit i zeleninu jako například rajče, okurky, papriku a vůbec mi na tom nepřišlo nic zvláštního. Vždycky jsme to tak dělali doma s našima, babičky. Pěkně chleba namazaný se sádlíčkem, posolit, na to rajčátko, posolit. Prostě pro nás děti naprostá bomba.

Když to viděl poprvé můj manžel, zbledl. Proč to děláš? Zeptal se mě. No přece, aby to mělo chuť, je to mňamka. Sice to už je historie, ale trvalo mi zhruba rok, než jsem si zvykla na přirozenou chuť zeleniny a sůl omezila na minimum. Zdá se to jako „blbost“, ale to stejné platí u sladkého, tučného, kořeněného jídla apod. Prostě jsem si vytvořila na solení závislost, kterou jsem si vůbec neuvědomovala. Dnes se snažím, když mám chuť na něco slaného, sůl zbytečně nepřidávat, ale koupit si potravinu, která větší množství soli v sobě již obsahuje. Nemyslím tím brambůrky a podobné ne moc prospěšné pro někoho „dobrůtky“, ale vyberu si třebas kvalitní kousek sýra. Přináším jednoduchý recept, který stojí rozhodně za to hlavně pro ty, co slané opravdu mohou.


Ingredience:

sýr výrazné chuti

celozrnná mouka hladká (špaldová…)

máslo

olivový olej


Postup přípravy:

Sýr najemno nastrouhejte a smíchejte s moukou, změklým máslem, olejem. Vypracujte těsto. Pokud se vám drolí, přidejte máslo. Připravené těsto vložte zhruba na 10 minut do mrazáku. Následně těsto vyválejte a vykrojujte libovolné tvary. Naskládejte na plech s pečicím papírem. Můžete povrch posypat například mákem, paprikou, kmínem. Pečte v předem vyhřáté troubě na zhruba 180°C po dobu cca 12 minut.

Nezapomeňte v průběhu dne dodržovat pitný režim. Vynikající je například jasmínový čaj.


Poznámka: Množství jednotlivých ingrediencí neuvádím záměrně, vždy záleží na věku, pohlaví, zdravotním stavu, fyzické, psychické zátěži a na dalších faktorech.

Zdroj receptu, inspiraci jsem čerpala: Mgr. Tomáš Kosačík a Ing. Lucie Kosačíková.

* Recept jsem si pozměnila dle svých výživových zvyklostí.


Pokud máte pocit, že jíte dokola pořád to stejné, nebaví vás neustále něco vážit a odměřovat, chcete vařit chutně, pestře a strávit u plotny minimum času, abyste se mohli věnovat svým zálibám, tomu, co máte rádi, připravila jsem pro celou rodinu ZA DOBROVOLNOU CENU nádherně barevný, pestrý jídelníček bez vážení.

Klikněte zde


Pokud vás zajímá o stravování více, vytvořila jsem pro vás rozšířený jídelníček bez vážení surovin s přípravou pokrmů od 1 minuty a s 10 videoprezentacemi s tématy z oblasti stravování k upevnění zdraví a zachování si optimální váhy buď v tištěné podobě klikněte zde, nebo přímo na váš e-mail klikněte zde.

Nebo můžete věnovat originální dárkové poukazy pro radost přímo na míru.

Klikněte zde36 zobrazení0 komentářů