Je pro vaše tělo prospěšnější syrová nebo vařená strava?

Myslíte si, že je zdravější strava syrová nebo vařená? Je někdo z vás přesvědčen, že vám může vařená nebo syrová strava dokonce uškodit? Mnohokrát jsem slyšela, že jedině strava syrová pro náš organismus obsahuje to nejcennější v podobě různých prospěšných látek. Jsou i názory, že vařením všechny významné živiny v jídle zničíte a konzumujete jen bezvýznamné „prázdné“ kalorie. Jak to tedy je? Nejvíce záleží na tom, co si vaříte a z jakých potravin.


My se tentokrát zaměříme na konzumaci zeleniny. Pokud byste si měli vybrat mezi syrovou a smaženou variantou, rozhodně doporučuji přiklonit se k syrové. Při smažení vzniká celá řada rakovinotvorných látek, které tělo zanáší a mohou způsobit mnoho zdravotních komplikací. Pravdou zůstává fakt, že některé důležité látky mohou být vařením zničeny. Jsou však situace, kdy jsou určité živiny při procesu vaření pro náš organismus vstřebatelnější. Je mnoho příkladů, podívejme se třeba na rajčata a důležitý lykopen, který se nachází ve větším množství v rajčatech tepelně upravených, než ve formě syrové. Lykopen je červený rajčatový pigment s protirakovinnými účinky. Dokonce někteří uvádějí, že z vařené mrkve dostaneme mnohokrát více antioxidantů než z mrkve syrové.


Závěr? Mezi lidmi existuje a koluje celá řada mýtů. Doporučuji konzumovat stravu čerstvou a kombinovat syrovou podobu s vařenou. Pamatujte si, že to není jen o tom, co sníte, ale o tom, co a kolik toho vstřebáte. Stravu se snažte přizpůsobit svému zdravotnímu stavu, věku, fyzické, psychické zátěži, pohybové aktivitě a dalším významným faktorům. Jezte pestře, rozmanitě, aby nevznikla jednostrannost a následně zbytečná zdravotní omezení. Pokud si nevíte rady, poraďte se s lékařem a odborníkem na výživu.


Pokud vás zajímá, jak upevnit zdraví prostřednictvím stravy, získejte ještě dnes ZDARMA rozšířenou hodnotu tohoto článku a to přímo vytoužený výsledek v praxi, díky němuž se změny ve vašem životě začnou dít okamžitě od prvního dne. Začněte dnes, abyste již zítra na sobě mohli vidět svoje první výsledky se zaslouženými úspěchy - klikněte zde6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše